الگوی ماشین حرف آخر


مبحث تابع علی الخصوص بخش ترکیب توابع از مباحث بسیار مهم ریاضیات برای هر دو گروه ریاضی و تجربی می­باشد. هر ساله 2 الی 3 سوال مستقیم از این بخش در کنکور سراسری وجود دارد. با الگوی آموزشی ماشین که از برترین الگوهای ابداع شده حل تست­های ریاضیات است سعی داریم به شما داوطلبین عزیز کمک کنیم تا در زمان کمتر و با سرعت بالاتر به تمام سوالات این مبحث پاسخ دهید.

الگوی ماشین

در این الگوی آموزشی ابداع شده ما تابع  را یک ماشین در نظر می­گیریم؛ ماشین یعنی یک ورودی دارد و یک خروجی. باید توجه داشته باشیم  می­تواند به هر صورت اعم از تابع چندجمله­ای ، زوج مرتب ،توابع مثلثاتی ، براکت و … باشد.

 

 

 

 

حال اگر ما وارد تابع  شویم یک خروجی بدست می­آوریم اما اگر بخواهیم این مسیر را برگردیم دیگر نمی­توانیم وارد ماشین  شویم بلکه هنگام بازگشت باید وارد ماشین معکوس آن () شویم.

 

 

بعد از یادگیری پایه الگوی ماشین به سراغ ترکیب توابع می­رویم هرگاه دیدید که دو یا چند تابع ترکیب شده­اند بلافاصله ماشین آن ها را تشکیل دهید؛ به چه صورت؟ هر کدام از توابع را همانطور که در بخش اولیه الگوی ماشین آموختیم ماشین در نظر گرفته و آن ها را به ترتیب کنار یکدیگر قرار می­دهیم و سپس با حرکت رفتی (ماشین تابع) یا بازگشتی (ماشین معکوس تابع) ، با توجه به خواسته سوال ، متغیر مجهول را بدست آورده و جواب سوال را محاسبه می­کنیم.

با روش الگوی ماشین تمام سوالات ترکیب توابع در حداقل زمان ممکن حل می­شوند و دیگر نیازی به درسنامه های حفظی و طولانی نخواهد بود.

 

آموزش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *