ریاضی حرف آخر

ریاضی کنکور سبک تدریس عبدالرضا منتظری در حرف آخر

ریاضی حرف آخر

ریاضی حرف آخر چرا حرف آخر را، در ریاضیات کنکور میزند؟؟

مدرس ریاضی این مجموعه استاد عبدالرضا منتظری عزیز هستند که با ایده ها و الگوهای نابشون ریاضی را برای بچه ها تبدیل کرده اند به یک سری میوه های نرم مثل گلابی و امثال اینها. حالا زمانیکه خودتون پکیج را مشاهده کنید میفهمید که منظور ما دقیقا چی هست.
استاد منتظری این پکیج ها را با کمک استاد درجه یک ریاضی جناب آقای مهران قاسمی و بعضی از قسمت ها رو هم با کمک آقای پوریا مظفریان پر انرژی ضبط کردند.

ویژگی اصلی ریاضی حرف آخر

بارزترین ویژگی پکیج ریاضی حرف آخر این هستش که جای فرمول بازی های رایج بازار، استاد منتظری برای هر بخش از ریاضی الگو سازی انجام دادند. حالا شاید بپرسید که الگو یعنی چی؟ باشه چند دقیقه ای اگه وقت بزارید همه چیز رو متوجه میشید.
بچه ها الگو یعنی شاه کلید، یعنی آچار فرانسه! اگر ما سوالات کنکور رو به یکسری پیچ و مهره تشبیه کنیم فرمول های رایج حکم آچارهای معمولی را دارند.

یعنی وقتی شما سر جلسه کنکور هستید باید برای 30 تا سوال ریاضی با خودتون 300 تا آچار ببرید و ببینید که هر سوال با کدوم آچار باز میشه (حل میشه) حالا اینکه گفتم 300 تا آچار شاید کم هم گفته باشیم!! چون معمولا توی کتابهای رایج بازار و سایر موسسات برای هر مبحث بالای 30 تا فرمول درست کردند که شما باید زحمت حفظ کردنشو بکشید. حالا فرض کنید که برای بقیه ی دروس هم به همین تعداد آچار ببرید!!
به نظرتون میشه از بین انبوه آچارها سریع آچار مورد نیاز را پیدا کرد و پیچ (سوال) را باز کرد (حل کرد)؟؟ مسلما خیر! البته اگه 5 شش سال براش وقت بزارید شاید شدنی بشه اما توی یک سال خیر !!!
حالا الگوهای ریاضی حرف آخر حکم آچار فرانسه را دارند یعنی شما یه آچار تو دستتون دارید و به تناسب پیچتون دهانه آچار را باز و بسته می کنید.

توی ریاضی حرف آخر برای کل ریاضی فقط 25 تا 30 الگو وجود داره و این الگوها اینقد برای شما تکرار میشه که محال شما الگوها را بخوبی یاد نگیرید و به محض اینکه شما سوال را ببینید به سرعت متوجه میشید که از کدوم الگو باید استفاده کنید. برای مثال توی بحث کاربرد مشتق ما کلا 2 یا 3 تا الگو داریم که معروف ترینش میشه الگوی نمودار که 80% سوالات مشتق با اون حل میشه.

نمونه هایی کوچک از الگوهای ریاضی حرف آخر استاد عبدالرضا منتظری
تابع مرکب ← الگوی ماشین
مثلثات که برای خیلی ها مشکله ← الگوی عقربه n سر
مثلثات ← الگوی بادکنک
احتمال← الگوی فرزند و سکه که تست را میشه با نگاه کردن زد
انتگرال ← الگوی I^3/6 (بخونید آ سه شیشم) که واقعا لذت بخشه
کاربرد مشتق ← الگوی میانگین وزنی
و کلی الگوهای دیگه مثل الگوی بادبادک در هندسه، الگوی خوب بد راس در تابع درجه دو و… که دلم نیومد ازشون یادی نکنم.

حالا با من همراه باشید و سوال زیر را حلش بکنید:

نمونه سوال سراسری خارج از کشور 95

بچه ها برای بدست اوردن ماکسیم نسبی باید از تابع مشتق بگیریم و در جاهایی که مشتق صفر هست و یا تعریف نشده وجود ماکسیمم و مینیمم را تازه بررسی کنیم که داره یا نداره و اگه داره چنده ؟ بریم حلش کنیم:

حل نمونه سوال

حال با جایگذاری هر کدوم از این مقادیر متوجه میشیم که طول ماکسیمم نسبی تابع برابر 1/4 هستش. اگه یه حساب سر انگشتی بکنید با حساب اینکه دانش آموز قوی در امر مشتق گیری هستید و محاسبات، جایگذاری و فاکتورگیری سریع را هم بلد هستید این سوال حدود 3 دقیقه از شما زمان خواهد گرفت. حالا من همین سوال را زیر 30 ثانیه با الگوی میانگین وزنی استاد منتظری و در کمتر از یک سوم خط براتون حل میکنم :

حل نمونه سوال

حالا قضاوت با شما البته من باز هم زیادی نوشتم چون میخاستم توضیح بدم اگر خودم باشم فقط یک کسر را می نویسم، حالا برای اینکه نگید این راه حل را از کجا اوردی خیلی مختصر براتون توضیح میدم؛ توی این تابع ابتدا ریشه ها رو پیدا میکنیم که میشه X=0,X=1 سپس مرتبه هر ریشه را حساب می کنیم بچه ها مرتبه هر ریشه یعنی توان اون ریشه 2,2/3

حالا مرتبه هر ریشه را در ریشه ی دیگری ضرب کرده و سپس باهم جمع میکنیم . در مرحله آخر این حاصل را تقسیم بر مجموع مرحله ها میکنیم و با این کار اکسترمم نسبی را زیر 30 ثانیه بدست می آوریم!!
بچه ها این فقط گوشه ای از الگوی میانگین وزنی استاد در ریاضی حرف آخر بود!!! اگر بدونید که فقط با همین الگو چه سوال های سنگین تری از انواع دیگری رو میشه حل کرد شگفت زده میشید!!
دوستای خوبم وقتی همچین روش هایی برای حل مسائل سخت وجود داره چرا باید خودتون را با فرمول بازی های الکی خسته کنید؟؟؟

به قول استاد منتظری که همیشه میگن کاربرد مشتق، بدون مشتق و من توی حل این سوال به شما اثبات کردم که میشه سوالی رو که نیاز به مشتق گیری، فاکتور گیری، ساده سازی و… داره رو فقط با یک قانون و بدون گرفتن مشتق حلش کرد و ذهن خودمون رو سر جلسه ی کنکور خسته نکنیم.
سوال قبلی سوال خارج از کشور سال 95 در رشته ریاضی بود که تونستیم با ریاضی حرف آخر در کمتر از یک سوم خط حلش کنیم.
امیدوارم که تونسته باشم گوشه ای از تکنولوژی و استراتژی حل رو در موسسه حرف آخر براتون گفته باشم‌.

با تشکر از مهندس رضا چوپی
ارتباط با دفتر دپارتمان تخصصی ریاضیات حرف آخر (عبدالرضا منتظری)
4510 2222 -021
4505 700 0912
دفتر مشاوره و فروش
64035 223 021

آموزش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *